Дори другите да нямат нищо общо с нашия негативизъм
Снимка: Guliver / iStock
Лошото настроение влияе на склонността ни да се доверяваме на другите и отрицателните емоции, които изпитваме, влошат общуването ни с хората. Това твърдят изследователи от университети в Цюрих и Амстердам в публикации на своите изследвания, пише medikforum.ru.
Учените търсели отговор на въпроса до каква степен случайните събития влияят на поведението ни в обществото и готовността да се доверяваме на други хора. Изводът: лошото настроение намалява доверието в другите.
В своя експеримент специалистите задействали „методът за заплаха от шок” - провокация на тревожно състояние, в случая чрез насочен пистолет. При това напрежение доброволците трябвало да вземат решение за разпределяне на финанси и теглене на заем. Те трябвало да направят това и в нормално състояние, когато не са били подложени на неприятната заплаха.
Резултатът: на хората, които били под стрес и изпадали в лошо настроение заради насочения към тях пистолет, много по-често бил отказан заем поради липса на доверие към кредитополучателя.
Друго изследване на мозъчната активност чрез ядрено-магнитен резонанс пък е показало, че когато сме негативно настроени части от мозъка, участващи във вземането на решения, свързани с доверието, са потиснати в голяма степен.
"Това показва убедително, че негативните емоции могат да повлияят в значителна степен на нашето социално взаимодействие и особено на това доколко сме склонни да се доверяваме на другите", обобщават авторите.
Марина Атанасова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари